Motorne veštine kod dece u vrtiću

Motorne veštine kod dece u vrtiću

 MOTORNE VEŠTINE DECE UZRASTA OD TRI GODINE

Deca počinju da razvijaju kontrolu mišića i koncentraciju koje su im potrebne za precizne pokrete ruku i prstiju oko treće godine. Ono što primećujemo je da deca počinju da nezavisno pomeraju svoje prstiće. To se najbolje vidi na primeru držanja bojica. Dete više ne drži bojicu celom rukom već je drži kao odrasla osoba, sa palcem i kažiprstom sa strane. Na taj način ima mogućnost da crta kvadrate, krugove ili da slobodno piskara i tako razvija motorne veštine.

U isto vreme počinje da se razvija i prostorna svesnost, pa deca postaju osetljivija na odnose i daljinu između objekata. Tokom igre, deca će postavljati igračke sa velikom pažnjom i kontrolisati način držanja pribora i alata za obavljanje određenih zadataka.

Dete sa makazama

Dete secka i lepi sa makazama

Ova povećana osetljivost i kontrola će omogućiti da postave nove lične rekorde. Da izgrade kulu od devet ili više kocki, preliju vodu iz bačve u šolju (koristeći dve ruke), otkopčaju odeću, eventualno zakopčaju veliku dugmad, i samostalno koriste viljušku i samu tokom ishrane bez mnogo prosipanja.

Takođe, deca postaju izuzetno zainteresovana da otkriju šta mogu da urade sa oruđem kao što su makaze i papir i materijalima kao što su glina, boje i bojice. Ona sada poseduje veštinu da manipulišu ovim objektima i počinje da eksperimentišu sa korišćenjem drugih stvari.
U početku će se igrati slučajno sa materijalima, možda će identifikovati krajnji proizvod tek nakon što je završen. Primera radi, kada pogledaju šta su nacrtala, možda će odlučiti da su to psi. Međutim to će se ubrzo promeniti, i unapred će donositi odluku šta žele da naprave.

Aktivnosti kojima možete da pomognete vašem detetu da popravi svoje motorne veštine:

 • Sklapanje kocki
 • Rešavanje jednostavnih slagalice (tri ili pet komada)
  Tabla sa ubadalicama

  Tabla sa ubadalicama

 • Igranje na tabli sa ubadalicama
 • Spajanje perli
 • Bojenje bojicama
 • Igranje u pesku sa koficama i lopaticama
 • Prelivanje vode
 • Oblačenje i svlačenje lutaka

 

 

 

MOTORNE VEŠTINE DECE UZRASTA OD PET GODINA

Koordinacija kod deteta od pet godina se skoro potpuno razvila i dete već počinje da brine o sebi. Sada može samo da opere svoje zube, obuče se uz vrlo malo pomoći ili možda čak i zaveže pertle.

Primećujete li kako koristi svoje ručice sa mnogo više pažnje kada crta? Sada zna unapred šta želi da napravi. Njihove kreacije možda neće imati telo i noge će im viriti iz glave, ali sada će imati oči, uši i nos. Najvažnije je ono što vaše dete vidi, a to su ljudi.

Aktivnosti koje su sada omiljene vašem detetu:

 • Crtanje i pisanje
 • Crtanje geografskih oblika kao što su zvezda ili dijamant
 • Igranje karata ili društvenih igara
 • Slikanje sa četkicom
 • Vajanje
 • Sekcanje i lepljenje makazama
 • Igranje sa kompleksnim konstruktorima

Ovakve aktivnosti ne samo da će im dozvoliti da usavrše svoje nove veštine, već će otkriti novu zabavu u stvaralaštvu. Uz to, rast samopouzdanje kod dece će biti velik, upravo zbog uspeha u stvaranju. Možda primetite i određene talente kod vašeg deteta, međutim, ne preporučuje se da guramo dete u određenom pravcu. Prvo treba da nauči i uvežba sve svoje mogućnosti. Uglavnom sami izaberu pravac koji im se najviše sviđa.

Vrtić Magnolija, lepota odrastanja